ASC logoPress Release
HomeThe American Southwest ConferenceChampionshipsMembershipSponsored SportsPress Release Archives and Media Outlets
Student Athlete Advisory CouncilConference SponsorsRelated WWW SitesE-mail UsSite Description


Twenty-Five ASC Winter/Spring Student-Athletes Named to CoSIDA Academic Teams
June 27, 2004

RICHARDSON, Texas ---Twenty-five student-athletes from American Southwest Conference member institutions have been named to winter and spring Academic All-American and All-District VI College Division teams by members of the College Sports Information Directors of America (CoSIDA).

John Roaten Bobbye Thompson

Hardin-Simmons tennis duo John Roaten and Bobbye Thompson were both named to CoSIDA Academic All-America First Team for at-large sports.

Seven conference student-athletes earned CoSIDA Academic All-America citations, including First Team designations on the At-Large Sports team by Hardin-Simmons University tennis duo John Roaten (Rockport, Texas) and Bobbye Thompson (Burleson, Texas). ASC student-athletes were listed on the CoSIDA Academic All-District VI squads for basketball (5), baseball (4), softball (6), track and field/cross country (5), and men’s and women’s at-large sports (5).

CoSIDA District VI includes college and university sports information officials in the states of Arkansas, Louisiana, Mississippi, New Mexico, Oklahoma and Texas. The College Division includes student-athletes from NCAA Division II/III and NAIA institutions. All members of the CoSIDA Academic All-America/District teams carry a 3.25 or better cumulative grade point average and are starters or top reserves on their athletic teams.

BASKETBALL
CoSIDA Academic All-America
Second Team Tommy Stolhandske Texas Lutheran Jr. Kinesiology San Antonio, Texas
Third Team Lauren Harris Hardin-Simmons Sr. Computer Science Stephenville, Texas
CoSIDA Academic All-District VI
First Team Lauren Harris Hardin-Simmons Sr. Computer Science Stephenville, Texas
First Team Jimmy Smith Mary Hardin-Baylor Sr. Management Arlington, Texas
First Team Tommy Stolhandske Texas Lutheran Jr. Kinesiology San Antonio, Texas
Second Team Patrece Carter Louisiana College Sr. Biology Winnifield, La.
Third Team Brittany Densman McMurry Sr. Multidisciplinary Eula, Texas

BASEBALL
CoSIDA Academic All-District VI
First Team Demetri White LeTourneau Jr. Mechanical Engineering The Woodlands, Texas
First Team Seth Ardoin McMurry Sr. Biology El Paso, Texas
First Team Damon Stokes LeTourneau So. Computer Science Engineering Anchorage, Alaska
Second Team Derek Fitchett LeTourneau Jr. Bio-Medical Engineering Sandpoint, Idaho

SOFTBALL
CoSIDA Academic All-America
Third Team Emillie Collins Louisiana College Jr. Psychology Bentley, La.
CoSIDA Academic All-District VI
First Team Sandi Clark Louisiana College So. Chemistry Hineston, La.
First Team Emillie Collins Louisiana College Jr. Psychology Bentley, La.
First Team Jennifer Pietrowski Mary Hardin-Baylor So. Biology/Pre-Med Buda, Texas
Second Team Stephanie Ray LeTourneau Sr. English Education Gilmer, Texas
Second Team Trista Helverson Louisiana College Jr. Graphic Design Pineville, La.
Second Team Jackilyn Michel Mary Hardin-Baylor Jr. Computer Info Systems Burnett, Texas

TRACK and FIELD/CROSS COUNTRY
CoSIDA Academic All-America
Second Team Cody Brotherton McMurry Jr. Communication Stratford, Texas
Third Team Ryder Peacock McMurry So. Multidisciplinary Studies Woodson, Texas
CoSIDA Academic All-District VI
First Team Amy Bell McMurry So. Math/Computer Science Midland, Texas
First Team Cody Brotherton McMurry Jr. Communication Stratford, Texas
First Team Jerrod Cook McMurry Jr. Exercise/Sports Science Abilene, Texas
First Team Brittany Densman McMurry Sr. Multidisciplinary Studies Eula, Texas
First Team Ryder Peacock McMurry So. Multidisciplinary Studies Woodson, Texas

AT-LARGE SPORTS
CoSIDA Academic All-America
First Team John Roaten Hardin-Simmons (Tennis) Sr. Pre-Medicine Rockport, Texas
First Team Bobbye Thompson Hardin-Simmons (Tennis) Sr. Biology/Pre-Med Burleson, Texas
CoSIDA Academic All-District VI
First Team Candace Cohagan Mary Hardin-Baylor (Tennis) Sr. Education Belton, Texas
First Team Travis Funk Mary Hardin-Baylor (Golf) Sr. Finance/Economics Hobbs, N.M.
First Team John Roaten Hardin-Simmons (Tennis) Sr. Pre-Medicine Rockport, Texas
First Team Bobbye Thompson Hardin-Simmons (Tennis) Sr. Biology/Pre-Med Burleson, Texas
First Team Amanda Tuskey Mary Hardin-Baylor (Golf) Jr. Computer Science Palestine, Texas


Site created and maintained by College Sports Online, Inc.